d

Norbert Sarnecki

„Używając tradycyjnych technik rzeźbiarskich i figuracji staram się pokazywać, że sztuka nie musi straszyć widza potworem o imieniu: Kondycja Człowieka w Postmodernistycznym Świecie.”

Norbert Sarnecki – urodzony w 1974 roku w Kielcach znany i utytułowany Mistrz formy przestrzennej, dla którego rzeźba jest największą życiową pasją.

Absolwent Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, na której w 2010 uzyskuje stopień doktora sztuki.

Artysta ma w swym dorobku dziesiątki rzeźb, posągów i statuetek, które nie tylko cieszą oko i serce, ale też bez awangardowego zacietrzewienia, niejako mimochodem w magiczny sposób zachęcają do refleksji. W swoich pracach ukazuje i utrwala z pozoru mało istotne chwile składające się na nasze życie i w przyjacielski, dowcipny sposób podejmuje „walkę” z materiałem tak, by zostały one dostrzeżone.

Artysta ma na koncie udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych – Niemcy, Portugalia, Hiszpania, Dania, Szwecja, Chiny, Francja… Jest laureatem wielu nagród m.in. Stypendium Artystyczne Ministra Kultury RP, Brązowy Medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Nagroda Miasta Poznania za Pracę Doktorską, Grand Prix w międzynarodowym konkursie Satyrykon…. i ostatnia w 2022 w tymże konkursie za rzeźbę „Porwanie Europy”.

Niektóre realizacje Artysty: Płaskorzeźba prof. Jan Dziedzic – Akademia Wychowania Fizycznego – Poznań, Statuetka „Jaskółka Forbes”, pomnik Stanisława Grochowiaka, w Lesznie, Ławeczka Stanisława Staszica w Pile, Skwer im. prof. Zbigniewa Zakrzewskiego – Zielone Ogródki, Poznań – rzeźby fontanny, „Nie-pomnik w montażu” – park im. gen. H. Dąbrowskiego w Poznaniu, „Ławeczka Lindleya” park fontann w Warszawie, Strażnik Cienia w Panketal, koło Berlina.