d

Zofia Błażko

„Zofia Błażko to jedna z najciekawszych polskich malarek młodego pokolenia.  Precyzyjna kreska oraz zachwycająca lekkość kontrastu nie pozwalają oderwać wzroku od jej portretów nawiązujących do barwnego stylu Art Deco.” Aleksandra Adamska

Zofia Błażko – urodzona w 1986 roku w Gdyni jedna z najciekawszych malarek młodego pokolenia, nawiązująca w swej twórczości do stylu Art Deco.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Malarstwa, studiów pierwszego stopnia na kierunku Fotografia oraz studiów podyplomowych z zakresu „Arteterapii” na Akademii Medycznej w Gdańsku.

Po ukończeniu nauki, zafascynowana życiem i twórczością malarzy francuskich, wyjeżdża do Paryża, gdzie przebywa na rezydencji artystycznej Jour et Nuit Culture. Doceniona za swoją pracowitość i kunszt artystyczny, jako pierwsza Polka w historii, uzyskuje możliwość zaprojektowania i zrealizowania dekoracji sześciopiętrowej fasady budynku, który stanowi kolebkę artystyczną bohemy współczesnego Paryża na 59 rue de Rivoli.

Poszukując nowych inspiracji Artystka w 2015 r. wyjeżdża na rezydencję artystyczną najpierw do stolicy Senegalu – Dakaru,  potem do Shangyuan Art Museum w Pekinie, a w 2018 r. do St. Petersburg Art Residency.

Mimo młodego wieku, ma już na swoim koncie kilka wystaw, zarówno w kraju jak i zagranicą – Londyn, St. Petersburg, Tirana, Dakar, Pekin, Singapur, Londyn, Paryż.

Zofia Błażko jest jedną z najbardziej obiecujących i rozpoznawalnych na arenie światowej polskich artystek. Jej nazwisko znajduje się na 47 miejscu najlepszych polskich twórców, aktywnych na rynku sztuki po 1945 r. – w rankingu „Kompas Sztuki 2017” opublikowanym na łamach gazety „Rzeczpospolita”.

  • „Poranek”