d

Paweł Kuczyński

„Niektórzy mówią, że to surrealistyczne rysunki. Ale myślę, że jestem realistycznym ilustratorem naszych czasów,… naszych surrealistycznych czasów.”

Paweł Kuczyński – urodzony w 1976 roku w Szczecinie znakomity, uznany w świecie  rysownik, ilustrator i satyryk, uhonorowany rekordową ilością nagród w konkursach międzynarodowych – dotąd ponad 160.

Absolwent poznańskiej ASP,  Artysta o niezwykłej wrażliwości specjalizujący się w ilustracjach, które ironicznie i ostro odwołują się do społecznych, ekonomicznych i politycznych kwestii. Jego prace wywołują refleksje i prowokują do rozważań o problemach współczesnego świata – stereotypach, nierównościach, uprzedzeniach, przemocy, propagandzie – i o kierunku, w którym zmierza ludzkość. Część śmieszy, większość to bolesna prawda.

Artysta komentując współczesność, bardziej skupia się na tym co dzieje się w świecie, niż na lokalnych sprawach. Dzięki temu jego rysunki zyskują dodatkowy atut – są czytelne zarówno dla Polaka, jak i Niemca czy Amerykanina. A to już rzadka sztuka!

Paweł Kuczyński jest autorem wielu wystaw zbiorowych na całym świecie -Serbia, Słowacja, Bułgaria, Belgia, Portugalia, Kuba, Włochy, Litwa, Szwecja, Emiraty Arabskie, Francja….. Na stałe współpracuje z wydawnictwami w Europie, Azji i Ameryce.

Wśród najważniejszych nagród, które zdobył wymienić należy:
Grand Prix 26. Nasreddin Hodja Cartoon Contest  /Turcja 2006/, I nagroda XXIII Aydin Dogan International Cartoon Competition  /Turcja 2006/, Grand Prix 4. Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny “Kożuchów” /2007/, Złoty /2006/ i srebrny /2010/ medal Kyoto International Cartoonist Congress, I nagroda International Cartoonfestival Knokke-Heist /Belgia (2008/, I nagroda 11. George Van Raemdonck Cartoon Contest /Belgia 2008/. Grand Premio Umoristi a Marostica 2009 /Włochy 2009/, I nagroda 3. International Bursa Cartoon Contest /Turcja 2009/, II nagroda World Press Cartoon Sintra /2011/, I nagroda Euro-Kartoenale Kruishoutem /Belgia 2015/, Grand Prix 15. Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego Karpik /Polska 2017/, Nagroda specjalna Olense Kartoenale /Belgia 2020/, Dwie nagrody specjalne międzynarodowy konkurs Satyrykon /Polska 2022/

  • „Harp”
  • „LIS”