d

Niesamowite znalezisko w Hiszpanii!

Niesamowite znalezisko w Hiszpanii!

Archeolodzy odkryli ponad sto wyrytych w skale zwierząt i symboli.

Odkrycie znajduje się w jaskini Font Major w Katalonii na północy Hiszpanii. Wiele z wykutych wzorów stworzonych zostało ok. 15 tysięcy lat temu. Wśród rytów znalazło się ok. czterdziestu wizerunków zwierząt, takich jak konie, jelenie czy też woły. W odróżnieniu od innych jaskiń z takimi wyryciami, na tym odcinku jaskini Font Major znaki zostały wyrzeźbione bezpośrednio w warstwie bardzo miękkiego piasku osadzonego na powierzchni skały w trudno dostępnym i niewidocznym miejscu – co tłumaczy, dlaczego odkrycia dokonano dopiero teraz i dlaczego są dobrze zachowane. Może je uszkodzić nawet dotyk. Część z nich została zapewne już  zniszczona. Zdumiewające jest to, że chociaż przez jaskinię przeszło już tysiące turystów – stanowi obowiązkowy punkt wielu wycieczek – to rzeczone ryty zostały zauważone w październiku zeszłego roku.

Archeolodzy poinformowali o znalezisku 7 lutego br., gdyż konieczne było natychmiastowe przeprowadzenie wstępnych badań ze względu na kruchość dzieł. Eksperci ustalają najlepszy sposób ich konserwacji oraz trwają prace dokumentacyjne przy pomocy technologii 3D, co zmniejsza ryzyko dalszego zniszczenia.

Kompleks jaskiń Font Major, o długości 3 kilometrów, odkryto w 1853 roku i jest on jednym z największych w Europie. Część jaskiń to podziemne muzeum otwarte dla zwiedzających, lecz odcinek z nowo odnalezionymi reliefami został teraz zamknięty.

Jest to kolejne imponujące odkrycie dokonane w ostatnich latach przez archeologów. W 2017 roku znaleźli ryty naskalne wykonane 38 tys. lat temu, uważane za jedne z najwcześniejszych przykładów sztuki w Europie.

Żródło: Artinfo